Dugotrajniji psihoterapijski proces usmjeren na rad na specifičnom problemu koji te muči.
Ovaj oblik rada nužan je za one probleme koji su dijagnosticirane smetnje mentalnog zdravlja kao što su primjerice depresija, anksiozni poremećaji ili opsesivno – kompulzivni poremećaji. Susreti se, u pravilu, odvijaju jednom tjedno u trajanju od 60 minuta.
Psihoterapijski proces usmjeren na rješavanju problema koje imaju parovi ili pojedini članovi para u intimnim vezama. Terapeut zajedno s parom definira zajedničke ciljeve. Seanse se u pravilu odvijaju u prisustvu oba partnera, a terapeut može odraditi i jednu ili više individualnih seansi. Kroz ovaj rad parovi uče vještine rješavanja problema, kontrole ljutnje, vještine rješavanja konflikata…
Psihološka procjena je postupak kojim se utvrđuje psihofizičko stanje pojedinca. Provodi se primjenom standardiziranih psiholoških instrumenata. Ovom procjenom ispituju se kognitivne funkcije, motoričke funkcije, crte ličnosti ili psihopatološka odstupanja.
Postupak uključuje razgovor i primjenu psihologijskih testova. Ovisno o svrsi, postupak procjene može trajati od jednog do nekoliko sati. Daje se povratna informacija i pisano mišljenje te uputa na daljnju obradu ili, po potrebi, psihoterapiju.