Psihološka procjena
Psihološka procjena je postupak kojim se utvrđuje psihofizičko stanje pojedinca. Provodi se primjenom standardiziranih psiholoških instrumenata. Ovom procjenom ispituju se kognitivne funkcije, motoričke funkcije, crte ličnosti ili psihopatološka odstupanja. Postupak uključuje razgovor i primjenu psihologijskih testova. Ovisno o svrsi, postupak procjene može trajati od jednog do nekoliko sati. Daje se povratna informacija i pisano mišljenje te uputa na daljnju obradu ili, po potrebi, psihoterapiju.
Često nas pitate...
Psihološka procjena je širi proces koji uključuje prikupljanje i analizu informacija o pojedincu radi razumijevanja njegovih emocionalnih, kognitivnih, ponašajnih i socijalnih karakteristika. Ova procjena može uključivati razgovore, promatranje, upitnike, testove, anamnezu i druge metode kako bi se dobio cjelovit uvid u osobnost, funkcioniranje i potrebe pojedinca. Psihološko testiranje je specifična metoda psihološke procjene koja uključuje upotrebu standardiziranih testova i instrumenata za mjerenje određenih aspekata osobnosti, intelektualnih sposobnosti, emocionalnih stanja ili ponašanja pojedinca. Ovi testovi mogu biti usmjereni na procjenu različitih područja kao što su inteligencija, depresija, anksioznost, osobnost, stres, ili specifični simptomi mentalnih poremećaja.
Dakle, iako su psihološka procjena i psihološko testiranje povezani procesi, psihološka procjena je općenitiji koncept koji obuhvaća različite metode prikupljanja informacija, dok je psihološko testiranje jedna od specifičnih tehnika koja se koristi unutar tog procesa.